Manoma, kad akmens anglys ir jų klodai atsirado iš pelkėtose vietovėse augusių augalų. Kuriems žuvus, veikiant didelio slėgio bei temperatūros virsdavo į taip vadinamą akmens anglį. Kuri šiuolaikiškame gyvenime yra labai naudinga, gausiai iškasama ir dar yra paplitusi kaip kieto kuro pavadinimu iškasena.

Akmens anglis yra viena iš populiariausių šilumos energijos gavimo kuro rūšių ne tik pasaulyje, Europoje, bet ir Lietuvoje. Mūsų šalyje akmens anglys yra naudojamos įvairių tipų katilų kūrenimui ir šiai dienai, yra bene efektyviausias kietasis kuras iš visų žinomų.
Prisiminus šio energijos šaltinio istoriją galima paminėti, kad nuo 19 amžiaus pabaigos iki 20 amžiaus, beveik septinto dešimtmečio, pagrindinis šilumos energijos šaltinis pasaulyje buvo būtent akmens anglis. Suprantama, kad ji buvo naudojama šilumos gamybai, todėl kasmet buvo sudeginama apie 5500 mln. tonų anglies, iš kurių apie 75 procentai buvo sunaudojami elektros gamybai šalių vidaus poreikių tenkinimui.

Šiuolaikiška energetikos pramonė yra ženkliai pažengus į priekį ir elektros gamybai yra pakinkiusi visiškai kitokias priemones, bet šilumos gamybos sektoriuje, akmens anglis išliko kaip šilumos gavimo priemonė, todėl jos populiarumas nemažėja, tik auga.

Šių dienų rinka gali pasiūlyti labai įvairios akmens anglies. Anglys gali būti:

  • Plauta akmens anglis, kuri yra išgryninama papildomų specifikacijų turinčiose gamyklose, kai nereikalingos priemaišos išplaunamos ir atsijojami didesni anglies gabalai. Tokios akmens aglys turi ir atitinkamas charakteristikas, nes tokiu būdu apdorota anglis pasižymi ilgesnia degimo trukme, didesniu kaitrumu ir ženkliai mažesniu peleningumu. Turi nuo 5700 iki 7500 kcal/kg (Q) energetinę vertą, sieros sudėtyje 0,2%;
  • Rūšiuota akmens anglis, kuri yra ženkliai stambesnė už įprastą, nes smulki atskiriama sijojimo būdu. Todėl stambesnės anglys dega ilgiau ir užtikrina norimą kaitros palaikymą krosnyse arba kito kuro katiluose. Tokiosrūšies anglys, sudėtyje turi apie 0,3% sieros ir nuo 5300 iki 6500 kcal/kg energetinę vertą;
  • Rūšiuota ir plauta akmens anglis, kuri lieka po praplovimo ir didesnės anglies nusijavimo proceso, bet nereiškia, kad ji nėra kokybiška. Beveik vienodo dydžio anglies gabalėliai užtikrina beveik vienodą degimo temperatūrą krosnyje ar kieto kuro katile. Turi iki 5600 kcal/kg energetinę vertą, nedidelį sieros kiekį sudėtyje (0,3%) ir 3-7% peleningumo.

Prekyboje siūlomos akmens anglys yra įvairių pakavimų, pradedant nuo anglies be įpakavimų, kitaip tariant palaidos, tęsiant įpakavimais maišuose po 40 kg ar didmaišiuose po 1 toną ir baigiant ankmens anglies briketais.

Štai kodėl pirkti pas mus patogu!

top