SAUSOS SKALDYTOS MALKOS

Malkų kainas galite rasti ČIA

Mūsų senoliai tam, kad šiltai ir jaukiai peržiemotų, kūreno malkas. Tūkstančius metų  jos  buvo pagrindinis šilumos energijos šaltinis būstui šildyti ir maistui gaminti. Gal todėl ir šiandien ugnis židinyje ir kuklioje, ir prabangioje erdvėje mus šildo ir ramina.

Malkos_zidinys2_foto
Malkos_maišelis_foto
Malkos_konteineris_foto

Naudojant malkas kaip kurą, šilumos energijos šaltinį, žmonės senai atrado ir jų savybes, kurios ir šiandien padeda lengvai apsispręsti, kokio medžio malkos geriausiai tinka židiniui, krosnelei, kieto kuro katilui ar kepsninei.

 

Visiškai sausa mediena turi panašų kaloringumą: ~ 4500 kcal/kg, tačiau visi jau senai žino, jog kietmedžio (ąžuolo, uosio, beržo) malkos yra kaitresnės. Kodėl? Malkų kaitrumą nulemia medienos tankio ir drėgmės santykis: kuo tankesnė ir sausesnė mediena, tuo didesnis bus malkų kaitrumas. Atkreipkite dėmesį – skirtinų medžio rūšių net to paties drėgnumo malkų svoris yra skirtingas, tad kuo “lengvesnius” erdmetrius perkate, tuo mažiau šilumos įsigyjate.

Malkoms skirta mediena turi buti sveika, nesutręšusi, supjauta vienodo ilgio kaladėmis ir suskaldyta. Metus sausoje, gerai ventiliuojamoje pastogėje išbuvusios malkos yra ~ 20% drėgnumo, dvejus  ~15%, tačiau uosio, ąžuolo malkoms kokybiškai išdžiūti gali prireikti ir 3 metų.

Prekiaujame specialiuose medienos džiovyklose apdorotomis malkomis, kurių drėgnumas yra tik 8-14 %.

Sausos kietmedžių, o ypač uosio malkos mažiau teršia kaminą, katilo šilumokaitį, lengviau užsidega, ir, žinoma, atiduoda daugiausiai šilumos, o žarijos kepsninėje – kaitriausios.
Uosio, beržo, ąžuolo malkos – didžiausią paklausą turintis kietasis kuras, kuris priklauso aukščiausiai, pirmąjai grupei pagal kaitrumą.
Kad būtų lengviau palyginti malkų savybes, pateikiame jų  charakteristikas:

1. Ąžuolas, beržas, uosis, klevas, skroblas ir vinkšna su maumedžiu priklauso I kategorijai, turi nuo 2250 iki 2500 kcal/Kg, išskiria 2,65-2,93 KWh/Kg šilumos;
2. Pušis, juodalksnis ir blindė yra priskiriama II kategorijai, turi 1800-1900 kcal/Kg, išskiria šilumos apie 2,15-2,21 KWh/Kg;
3. Eglė, drebulė, liepa, tuopa, gluosnis, baltalksnis, ieva yra žemiausios III kategorijos, nes turi 1500-1700 kcal/Kg, šiluminės energijos išskiria apie 1,87-2,10 KWh/Kg.

top